Wykorzystujemy pliki cookies zgodnie z   Polityką prywatności    AKCEPTUJĘ
Od 1.10.2018 nie trzeba polisy OC i dowodu rejestracyjnego
Windykacja

Windykacja

skup długów, monitoring płatności

794 12 12 30
Odszkodowania

Odszkodowania

i dochodzenie roszczeń

794 12 12 30
Obsługa prawna

Obsługa prawna

pomoc i porady prawne

663 242 542

Od 1.10.2018 nie trzeba wozić polisy OC i dowodu rejestracyjnego

polisa OC, dowód rejestracyjny

    Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji od dnia 1.10.2018 roku nie trzeba będzie wozić dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego pojazdów OC. Na skutek zmian w przepisach Prawa o ruchu drogowym, w razie kontroli przez uprawnione sluzby, brak posiadania tych dokumentów nie będzie podstawą do ukarania. Nie otrzymamy zatem mandatu ani nawet pouczenia.

Jest to możliwe dzięki uruchomieniu systemu CEPiK 2.0 w częsci obejmującej Centralną Ewidencję Pojazdów, który na bieżąco gromadzi i przekazuje niezbędne informacje odpowiednim organom.

W przypadku gdy pojazd nie spełnia wymagań m.in. w zakresie ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego nie został poddany badaniu technicznemu w terminie lub badanie przeprowadziła jednostka nieupoważniona, policjant lub funkcjonariusz innej służby odnotuje zatrzymanie elektroniczne dokumentu w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie. Dokument fizycznie nie zostanie zabrany, jednak informacja o zatrzymaniu będzie dostępna dla wszystkich organów posiadających dostęp do centralnego rejestru.
Zwrot zatrzymanego elektronicznie dokumentu będzie możliwy po usunięciu stwierdzonych usterek, a gdy jest to wymagane, również przeprowadzeniu badania technicznego. Zwrot elektroniczny będzie mogła odnotować dowolna jednostka, w ramach organu, który zatrzymał dokument. Oznacza to, że jeśli dokument zatrzymał policjant w Płocku, zwrócić go może dowolna jednostka w kraju np. policjant w Gdańsku. Informacja o zwrocie elektronicznym zostanie odnotowana w systemie. Zwrot może odnotować również starostwo, które dokument wydało.

Należy pamiętać, że posiadanie dowodu rejestracyjnego jest niezbędne w momencie dokonywania okresowej kontroli technicznej pojazdu (badania technicznego) na Stacji Kontroli Pojazdów, a także przy dokonywaniu czynnosci formalno-prawnych dotyczących pojazdy (np. rejestracja pojazdu, odbiór z parkingu po zatrzymaniu przez Straz Miejską). Posiadanie dowodu rejestracyjne oraz polisy OC niezbędne jest w trakcie wyjazdów zagranicznych.

Co w przypadku, gdy miałem drobną stłuczkę/kolizję? Skąd wziąć dane pojazdu sprawcy i ubezpieczenia, jeśli nie będzie miał przy sobie dowodu rejestracyjnego? Czy muszę wzywać każdorazowo Policję? Jak sprawdzić gdzie sprawca jest ubezpieczony?
W przypadku stłuczki, jej uczestnicy - sprawca i poszkodowany, analogicznie do dzisiejszego trybu postępowania, powinni spisać oświadczenie, zawierające podstawowe dane pojazdów oraz kierujących. Ogólnodostępne dane pojazdu są wystarczającymi do spisania oświadczenia:
+ numer rejestracyjny
+ marka
+ dane sprawcy i poszkodowanego
Na podstawie tych ogólnodostępnych danych można również uzyskać dodatkowe dane pojazdu w usłudze Historia Pojazdu, na stronie www.historiapojazdu.gov.pl. Informacje o polisie można uzyskać na stronie www.ufg.pl, w sekcji Baza OC i AC, pod linkiem „Identyfikacja umowy OC na dzień”. Dane możemy sprawdzić w dowolnym momencie. W sytuacjach spornych i braku możliwości ustalenia sprawcy oczywiście koniecznym będzie wezwanie Policji.

Znajdź prawnika

województwo dolnośląskie województwo kujawsko-pomorskie województwo lubelskie województwo lubuskie województwo łódzkie województwo małopolskie województwo mazowieckie województwo opolskie województwo podkarpackie województwo podlaskie województwo pomorskie województwo śląskie województwo świętokrzyskie województwo warmińsko-mazurskie województwo wielkopolskie województwo zachodnio-pomorskie

Znajdź prawnika według województwa
Szukaj prawnika
lub wybierz interesujące Cię miasto

Porady Prawne

Masz problem prawny? Potrzebujesz konsultacji lub rzetelnej pomocy prawnika? Zostaw nam Twoje dane kontaktowe i opisz temat. Oddzwonimy.

Wysłając zgłoszenie akceptujesz Regulamin

Do Pobrania

Przydatne dokumenty, wzory druków, umów i pism. Jak je wypełnienić? Zadzwoń!

+ Umowa/zlecenie wykonania prac (budowlanych) .pdf
+ Ugoda/zobowiązanie spłaty należności .pdf
+ Wezwanie do zapłaty (format DL, 2016) .pdf
+ Oświadczenie o spłacie zobowiązań .pdf
Więcej

Odnośniki

Więcej

Praca - ogłoszenia, oferty

Bezpłatne ogłoszenia pracy dla prawnika, notariusza, aplikanta, asesora, obsługi biura, windykatora, handlowca, specjalisty IT.
Dodaj ofertę pracy lub aplikuj !!!

Oferty pracy Oferty pracy

Czy wiesz, że:

Motoryzacja: Liczba rejestracji w styczniu 2019 r. była zbliżona do osiągniętej rok wcześniej co może wskazywać, że rynek samochodów osobowych i lekkich dostawczych stabilizuje się. Łącznie przybyły 51 334 nowe samochody osobowe i dostawcze do 3,5t, więcej o +0,6% niż rok wcześniej ale zwyczajowo mniej niż w grudniu 2018 r. (-2%).