Wykorzystujemy pliki cookies zgodnie z   Polityką prywatności    AKCEPTUJĘ
Od 1.10.2018 nie trzeba polisy OC i dowodu rejestracyjnego

Od 1.10.2018 nie trzeba wozić polisy OC i dowodu rejestracyjnego

polisa OC, dowód rejestracyjny

    Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji od dnia 1.10.2018 roku nie trzeba będzie wozić dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego pojazdów OC. Na skutek zmian w przepisach Prawa o ruchu drogowym, w razie kontroli przez uprawnione sluzby, brak posiadania tych dokumentów nie będzie podstawą do ukarania. Nie otrzymamy zatem mandatu ani nawet pouczenia.

Jest to możliwe dzięki uruchomieniu systemu CEPiK 2.0 w częsci obejmującej Centralną Ewidencję Pojazdów, który na bieżąco gromadzi i przekazuje niezbędne informacje odpowiednim organom.

W przypadku gdy pojazd nie spełnia wymagań m.in. w zakresie ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego nie został poddany badaniu technicznemu w terminie lub badanie przeprowadziła jednostka nieupoważniona, policjant lub funkcjonariusz innej służby odnotuje zatrzymanie elektroniczne dokumentu w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie. Dokument fizycznie nie zostanie zabrany, jednak informacja o zatrzymaniu będzie dostępna dla wszystkich organów posiadających dostęp do centralnego rejestru.
Zwrot zatrzymanego elektronicznie dokumentu będzie możliwy po usunięciu stwierdzonych usterek, a gdy jest to wymagane, również przeprowadzeniu badania technicznego. Zwrot elektroniczny będzie mogła odnotować dowolna jednostka, w ramach organu, który zatrzymał dokument. Oznacza to, że jeśli dokument zatrzymał policjant w Płocku, zwrócić go może dowolna jednostka w kraju np. policjant w Gdańsku. Informacja o zwrocie elektronicznym zostanie odnotowana w systemie. Zwrot może odnotować również starostwo, które dokument wydało.

Należy pamiętać, że posiadanie dowodu rejestracyjnego jest niezbędne w momencie dokonywania okresowej kontroli technicznej pojazdu (badania technicznego) na Stacji Kontroli Pojazdów, a także przy dokonywaniu czynnosci formalno-prawnych dotyczących pojazdy (np. rejestracja pojazdu, odbiór z parkingu po zatrzymaniu przez Straz Miejską). Posiadanie dowodu rejestracyjne oraz polisy OC niezbędne jest w trakcie wyjazdów zagranicznych.

Co w przypadku, gdy miałem drobną stłuczkę/kolizję? Skąd wziąć dane pojazdu sprawcy i ubezpieczenia, jeśli nie będzie miał przy sobie dowodu rejestracyjnego? Czy muszę wzywać każdorazowo Policję? Jak sprawdzić gdzie sprawca jest ubezpieczony?
W przypadku stłuczki, jej uczestnicy - sprawca i poszkodowany, analogicznie do dzisiejszego trybu postępowania, powinni spisać oświadczenie, zawierające podstawowe dane pojazdów oraz kierujących. Ogólnodostępne dane pojazdu są wystarczającymi do spisania oświadczenia:
+ numer rejestracyjny
+ marka
+ dane sprawcy i poszkodowanego
Na podstawie tych ogólnodostępnych danych można również uzyskać dodatkowe dane pojazdu w usłudze Historia Pojazdu, na stronie www.historiapojazdu.gov.pl. Informacje o polisie można uzyskać na stronie www.ufg.pl, w sekcji Baza OC i AC, pod linkiem „Identyfikacja umowy OC na dzień”. Dane możemy sprawdzić w dowolnym momencie. W sytuacjach spornych i braku możliwości ustalenia sprawcy oczywiście koniecznym będzie wezwanie Policji.


Zainteresował Cię ten artykuł?

PRAWNIK RADZI


Zachowek, co to jest zachowek, wszystko o zachowku

Zachowek - co to jest zachowek? Wszystko o zachowku

Z chwilą śmierci majątek zmarłego przechodzi na współmałżonka i dzieci (spadkobierców). Do otwarcia spadku dochodzi na mocy ustawy lub testamentu. Z ustawy, do spadku w pierwszej kolejności powoływany jest małżonek i dzieci spadkodawcy.

Obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny

Obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny

Polskie prawo rodzinne przewiduje obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny. W większości przypadków wszelkie obowiązki związane z dostarczaniem środków utrzymania i wychowania spełniane są dobrowolnie. Niemniej jednak zdarzają się zbyt często sytuacje, w których istnieje potrzeba wystąpienia do sądu o ustanowienie alimentów...


Więcej artykułów


AKTUALNOŚCI, PRZEGLĄD PRASY I AKTÓW PRAWNYCH

# Aktualności dotyczące Koronawirusa
# Opublikowano listę popracia kandydatów do KRS
# e-PIT już działa. Instrukcja jak wypełnić rozliczenie podatkowe
# Niedziele handlowe 2020 - od nowego roku znaczne zmiany.
# Od 1 listopada 2019r Mechanizm Podzielonej Płatności (MPP) obowiązkowy dla wybranych transakcji
# Jesteś kierowcą? Sprawdź swoje punkty karne. W komisariacie lub przez internet.
# Pomagamy Pani Irenie wyjść ze spirali zadłużenia. Prosimy o wsparcie. Liczy się każda złotówka.
# Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów. Nowe możliwości, do odzyskania nawet setki tys. zł.
# Niepłacone długi, coraz większe zatory płatnicze, utrata płynności finansowej. Jak temu zaradzić?
# Od 1 października 2018 r. dowód rejestracyjny i polisę OC możesz zostawić w domu (01.10.2018)

Wcześniejsze


Znajdź prawnika

województwo dolnośląskie województwo kujawsko-pomorskie województwo lubelskie województwo lubuskie województwo łódzkie województwo małopolskie województwo mazowieckie województwo opolskie województwo podkarpackie województwo podlaskie województwo pomorskie województwo śląskie województwo świętokrzyskie województwo warmińsko-mazurskie województwo wielkopolskie województwo zachodnio-pomorskie

Znajdź prawnika według województwa
Szukaj prawnika
lub wybierz interesujące Cię miastoNie bądź obojętny. Pomóż

Znalazłeś ciekawe informacje? Udało nam się pomóc w Twojej sprawie? Pomóż nam wesprzeć najbardziej potrzebujących, zupełnie bezinteresownie.


Porady Prawne, pomoc i obsługa prawna

Masz problem prawny? Potrzebujesz konsultacji lub rzetelnej pomocy prawnika?
Zostaw nam Twoje dane kontaktowe i opisz temat. Oddzwonimy.

Formularz kontaktowy

Rozwód
Podział majątku


Do Pobrania

Przydatne dokumenty, wzory druków, umów i pism. Jak je wypełnienić? Zadzwoń!

Nasi Eksperci
+ Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego .pdf
+ Umowa/zlecenie wykonania prac (budowlanych) .pdf
+ Pozew - formularz .pdf
+ Wezwanie do zapłaty (format DL, 2016) .pdf
+ Oświadczenie o spłacie zobowiązań .pdf
Więcej

Pomoc frankowiczom
Zachowek


Odnośniki

Więcej

Tagi / Zagadnienia

#zachowek, #rozwód, #pomocfrankowiczom, #odszkodowania, #poradyonline, #pomocprawna, #obsługaprawnafirm, #prawnikradzi, #wzorypism,


Czy wiesz, że:

Kichnięcie przemieszcza się z prędkością okolo 44 m/s, to jest w przyblizeniu 158 km/gh