Wykorzystujemy pliki cookies zgodnie z   Polityką prywatności    AKCEPTUJĘ
Upadłość konsumencka – jak ją ogłosić?

Upadłość konsumencka – jak ją ogłosić?

Upadłość konsumencka – jak ją ogłosić?


Na skutek trudnych do przewidzenia zdarzeń losowych sytuacja finansowa może ulec nieoczekiwanemu pogorszeniu. Brak płynności finansowej to przeważnie konsekwencja utraty pracy, śmierć żywiciela rodziny albo niewłaściwe zarządzanie środkami finansowymi. Problemy w spłacie zobowiązań wiążą się z szeregiem konsekwencji, a w tym rozpoczęciem egzekucji komorniczej, naliczeniem odsetek, bezustannymi ponagleniami od wierzycieli, a nawet zajęciem nieruchomości. W omawianej sytuacji jednym ze skutecznych rozwiązań jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Aby uzyskać status upadłego konsumenta, wniosek musi trafić do sądu i po uiszczeniu opłaty w kwocie 30 zł zostaje rozpatrywany przez wyszczególniony organ. Dopiero w trakcie rozprawy wymiar sprawiedliwości podejmuje decyzję, czy status zostanie przyznany, a następnie może orzec, iż dług zostaje w całości albo części umorzony. W przeciwnym wypadku konsument ma obowiązek spłacenia go w całości. Jeśli dług nie zostaje umorzony, sąd wyznacza dodatkowo plan spłaty, który wiąże się z przejęciem mienia dłużnika (nieruchomości, ruchomości, np. samochody).

Proces o upadłość konsumencką wymaga czasu, dużych nakładów pracy, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy prawnej, co generuje dodatkowe koszty. Aby wniosek trafił do sądu, należy dobrze wypełnić formularz, który znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 marca 2020 roku. Dokument musi zawierać:

- informacje o majątku razem z jego wyceną (nie należy zatajać żadnych składników majątku),
- dane odnośnie zgromadzonych środków pieniężnych (zarówno w banku, jak i gotówce),
- wykaz wierzycieli wraz z kwotami zobowiązania,
- dowody umożliwiające potwierdzenie niewypłacalności oraz problemy finansowe (zaświadczenie o zarobkach, status osoby bezrobotnej, zawarta z bankiem umowa i inne).

Uzupełniony i kompletny formularz powinien trafić do biura sądu podawczego. Dokumenty przynosi się osobiście albo przesyła pocztą. Niezbędne jest także uiszczenie opłaty sądowej, tylko wtedy wniosek zostaje prawidłowo złożony (potwierdzenie płatności dołącza się do formularza).

Potrzebujesz pomocy, porady prawnej? Zadzwoń! Z pewnoscią pomożemy.

Zainteresował Cię ten artykuł?

PRAWNIK RADZI


Pozwolenie na broń

Pozwolenie na broń

Ustawa o broni i amunicji w art. 10 reguluje kwestie wydawania pozwoleń na broń. Zainteresowany powinien złożyć stosowny wniosek do właściwego organu Policji. Pozwolenie na broń uzyska pod warunkiem braku z jego strony zagrożenia dla samego siebie, porządku...

Obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny

Obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny

Polskie prawo rodzinne przewiduje obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny. W większości przypadków wszelkie obowiązki związane z dostarczaniem środków utrzymania i wychowania spełniane są dobrowolnie. Niemniej jednak zdarzają się zbyt często sytuacje, w których istnieje potrzeba wystąpienia do sądu o ustanowienie alimentów...


Więcej artykułów


AKTUALNOŚCI, PRZEGLĄD PRASY I AKTÓW PRAWNYCH

# Aktualności dotyczące Koronawirusa
# Opublikowano listę popracia kandydatów do KRS
# e-PIT już działa. Instrukcja jak wypełnić rozliczenie podatkowe
# Niedziele handlowe 2020 - od nowego roku znaczne zmiany.
# Od 1 listopada 2019r Mechanizm Podzielonej Płatności (MPP) obowiązkowy dla wybranych transakcji
# Jesteś kierowcą? Sprawdź swoje punkty karne. W komisariacie lub przez internet.
# Pomagamy Pani Irenie wyjść ze spirali zadłużenia. Prosimy o wsparcie. Liczy się każda złotówka.
# Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów. Nowe możliwości, do odzyskania nawet setki tys. zł.
# Niepłacone długi, coraz większe zatory płatnicze, utrata płynności finansowej. Jak temu zaradzić?
# Od 1 października 2018 r. dowód rejestracyjny i polisę OC możesz zostawić w domu (01.10.2018)

Wcześniejsze


Znajdź prawnika

województwo dolnośląskie województwo kujawsko-pomorskie województwo lubelskie województwo lubuskie województwo łódzkie województwo małopolskie województwo mazowieckie województwo opolskie województwo podkarpackie województwo podlaskie województwo pomorskie województwo śląskie województwo świętokrzyskie województwo warmińsko-mazurskie województwo wielkopolskie województwo zachodnio-pomorskie

Znajdź prawnika według województwa
Szukaj prawnika
lub wybierz interesujące Cię miastoNie bądź obojętny. Pomóż

Znalazłeś ciekawe informacje? Udało nam się pomóc w Twojej sprawie? Pomóż nam wesprzeć najbardziej potrzebujących, zupełnie bezinteresownie.


Porady Prawne, pomoc i obsługa prawna

Masz problem prawny? Potrzebujesz konsultacji lub rzetelnej pomocy prawnika?
Zostaw nam Twoje dane kontaktowe i opisz temat. Oddzwonimy.

Formularz kontaktowy

Rozwód
Podział majątku


Do Pobrania

Przydatne dokumenty, wzory druków, umów i pism. Jak je wypełnienić? Zadzwoń!

Nasi Eksperci
+ Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego .pdf
+ Umowa/zlecenie wykonania prac (budowlanych) .pdf
+ Pozew - formularz .pdf
+ Wezwanie do zapłaty (format DL, 2016) .pdf
+ Oświadczenie o spłacie zobowiązań .pdf
Więcej

Pomoc frankowiczom
Zachowek


Odnośniki

Więcej

Tagi / Zagadnienia

#zachowek, #rozwód, #pomocfrankowiczom, #odszkodowania, #poradyonline, #pomocprawna, #obsługaprawnafirm, #prawnikradzi, #wzorypism,


Czy wiesz, że:

Motoryzacja: Liczba rejestracji w styczniu 2019 r. była zbliżona do osiągniętej rok wcześniej co może wskazywać, że rynek samochodów osobowych i lekkich dostawczych stabilizuje się. Łącznie przybyły 51 334 nowe samochody osobowe i dostawcze do 3,5t, więcej o +0,6% niż rok wcześniej ale zwyczajowo mniej niż w grudniu 2018 r. (-2%).