Upadłość konsumencka – jak ją ogłosić?

Na skutek trudnych do przewidzenia zdarzeń losowych sytuacja finansowa może ulec nieoczekiwanemu pogorszeniu. Brak płynności finansowej to przeważnie konsekwencja utraty pracy, śmierć żywiciela rodziny albo niewłaściwe zarządzanie środkami finansowymi. Problemy w spłacie zobowiązań wiążą się z szeregiem konsekwencji, a w tym rozpoczęciem egzekucji komorniczej, naliczeniem odsetek, bezustannymi ponagleniami od wierzycieli, a nawet zajęciem nieruchomości. W omawianej sytuacji jednym ze skutecznych rozwiązań jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej.


Upadłość konsumencka – jak ją ogłosić?


Aby uzyskać status upadłego konsumenta, wniosek musi trafić do sądu i po uiszczeniu opłaty w kwocie 30 zł zostaje rozpatrywany przez wyszczególniony organ. Dopiero w trakcie rozprawy wymiar sprawiedliwości podejmuje decyzję, czy status zostanie przyznany, a następnie może orzec, iż dług zostaje w całości albo części umorzony. W przeciwnym wypadku konsument ma obowiązek spłacenia go w całości. Jeśli dług nie zostaje umorzony, sąd wyznacza dodatkowo plan spłaty, który wiąże się z przejęciem mienia dłużnika (nieruchomości, ruchomości, np. samochody).

Proces o upadłość konsumencką wymaga czasu, dużych nakładów pracy, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy prawnej, co generuje dodatkowe koszty. Aby wniosek trafił do sądu, należy dobrze wypełnić formularz, który znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 marca 2020 roku. Dokument musi zawierać:

- informacje o majątku razem z jego wyceną (nie należy zatajać żadnych składników majątku),
- dane odnośnie zgromadzonych środków pieniężnych (zarówno w banku, jak i gotówce),
- wykaz wierzycieli wraz z kwotami zobowiązania,
- dowody umożliwiające potwierdzenie niewypłacalności oraz problemy finansowe (zaświadczenie o zarobkach, status osoby bezrobotnej, zawarta z bankiem umowa i inne).

Uzupełniony i kompletny formularz powinien trafić do biura sądu podawczego. Dokumenty przynosi się osobiście albo przesyła pocztą. Niezbędne jest także uiszczenie opłaty sądowej, tylko wtedy wniosek zostaje prawidłowo złożony (potwierdzenie płatności dołącza się do formularza).

Potrzebujesz pomocy, porady prawnej? Zadzwoń! Z pewnoscią pomożemy.

Zainteresował Cię ten artykuł?

PRAWNIK RADZI


Zachowek, co to jest zachowek, wszystko o zachowku

Zachowek - co to jest zachowek? Wszystko o zachowku

Z chwilą śmierci majątek zmarłego przechodzi na współmałżonka i dzieci (spadkobierców). Do otwarcia spadku dochodzi na mocy ustawy lub testamentu. Z ustawy, do spadku w pierwszej kolejności powoływany jest małżonek i dzieci spadkodawcy.

Uchybienie terminu do dokonania czynności procesowej

Uchybienie terminu do dokonania czynności procesowej

W postępowaniu przed Sądem bardzo dużą rolę odgrywają terminy. Uchybienie terminowi spowoduje, że nawet jeśli ostatecznie czynności dokonamy, to będzie ona bezskuteczna. Przepisy przewidują jednak szczególną sytuację, w której otwierają możliwość do przywrócenia terminu na dokonanie czynności...


Więcej artykułów
Znajdź prawnika

województwo dolnośląskie województwo kujawsko-pomorskie województwo lubelskie województwo lubuskie województwo łódzkie województwo małopolskie województwo mazowieckie województwo opolskie województwo podkarpackie województwo podlaskie województwo pomorskie województwo śląskie województwo świętokrzyskie województwo warmińsko-mazurskie województwo wielkopolskie województwo zachodnio-pomorskie

Znajdź prawnika według województwa
Szukaj prawnika
lub wybierz interesujące Cię miastoNie bądź obojętny. Pomóż

Znalazłeś ciekawe informacje? Udało nam się pomóc w Twojej sprawie? Pomóż nam wesprzeć najbardziej potrzebujących, zupełnie bezinteresownie.


Porady Prawne, pomoc i obsługa prawna

Masz problem prawny? Nie wiesz co zrobić?
Potrzebujesz konsultacji lub rzetelnej pomocy prawnika?

Zostaw nam Twoje dane kontaktowe i opisz temat. Oddzwonimy i pomożemy.

Napisz

Czy wiesz, że:

Prawo w Polsce: Szacuje się, że do 2020 roku w Polsce będzie 100 tysięcy Adwokatów i Radców Prawnych