Wykorzystujemy pliki cookies zgodnie z   Polityką prywatności    AKCEPTUJĘ
Jakie są formalności spadkowe

Jakie są formalności spadkowe?

fromalności spadkowe

    Po śmierci spadkodawcy przychodzi czas na załatwienie kwestii formalnych związanych z nabyciem pozostawionego przez spadkodawcę majątku. Jedną z pierwszych rzeczy, o które należy zadbać, jest stwierdzenie nabycia spadku. Najprościej rzecz ujmując, jest to dowód na to, że dana osoba ma uprawnienia do spadku. Taki dowód jest niezbędny m.in. gdy chcemy sprzedać nieruchomość wchodzącą w skład spadku, wykazać prawa do lokalu przed spółdzielnią mieszkaniową, sprzedać samochód zmarłego czy wypłacić pieniądze pozostawione przez spadkodawcę na rachunku bankowym.
Wprawdzie możliwość uzyskania stwierdzenia nabycia spadku nie jest ograniczona terminem, jednak warto zrobić to jak najszybciej. Działanie bez zwłoki pozwoli na sprawniejsze zarządzanie majątkiem spadkowym. Co do zasady, stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku. Jest to jednak możliwe wówczas, gdy wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku.
Wniosek o dokonanie stwierdzenia nabycia spadku mogą zgłosić nie tylko spadkobiercy, ale także inne osoby mające w tym interes prawny np. zapisobiercy, uprawnieni do zachowku, a także wierzyciele – zarówno spadkodawcy, jak i spadkobiercy. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku podlega opłacie stałej w wysokości 50 złotych. Dodatkowo należy doliczyć opłatę w wysokości 5 złotych za wpis do rejestru spadkowego. Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku odbywa się przed sądem właściwym dla ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy. Jeżeli nie da się ustalić miejsca jego zwykłego pobytu w Polsce, wówczas wniosek należy skierować do sądu właściwym dla miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. Z reguły od złożenia wniosku, do wydania odpowiedniego postanowienia przez sąd mija kilka miesięcy. Jest to spowodowane m.in. długim okresem oczekiwania na wyznaczenie rozprawy.
Istnieje jednak druga droga, która jest szybsza, choć może być nieco droższa od wspomnianego wyżej postępowania sądowego. Na równi z postanowieniem sądu traktowany jest akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza. Koszt takiego aktu poświadczenia dziedziczenia, w zależności m.in. od tego czy dziedziczenie następuje na podstawie testamentu czy ustawy, czy testament zawiera zapis windykacyjny, oraz tego ile wypisów potrzebujemy, kształtować się może w granicach 200 - 400 złotych. Ten sposób może być zastosowany jednak tylko wtedy, gdy nie ma sporu co do tego kto jest spadkobiercą, oraz kto jaki udział w majątku spadkowym dziedziczy. W sytuacji spornej niezbędne jest skorzystanie z pomocy sądu.

Autor: Adwokat Igor Służałek


Zainteresował Cię ten artykuł?

PRAWNIK RADZI


Jakie są formalności spadkowe?

Jakie są formalności spadkowe?

Po śmierci spadkodawcy przychodzi czas na załatwienie kwestii formalnych związanych z nabyciem pozostawionego majątku spadkodawcy. Jedną z pierwszych rzeczy, o które należy zadbać, jest stwierdzenie nabycia spadku. Najprościej rzecz ujmując, to dowód, że dana osoba ma uprawnienia do spadku...

Oświadczenie spadkowe - jak uchylić się od skutków jego niezłożenia

Oświadczenie spadkowe - jak uchylić się od skutków jego niezłożenia

Przepisy Kodeksu cywilnego dają spadkobiercy kilka możliwości na ustosunkowanie się do przypadającego im w udziale spadku. Przede wszystkim spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi, czyli przyjąć spadek wprost, bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej...


Więcej artykułów


AKTUALNOŚCI, PRZEGLĄD PRASY I AKTÓW PRAWNYCH

# Aktualności dotyczące Koronawirusa
# Opublikowano listę popracia kandydatów do KRS
# e-PIT już działa. Instrukcja jak wypełnić rozliczenie podatkowe
# Niedziele handlowe 2020 - od nowego roku znaczne zmiany.
# Od 1 listopada 2019r Mechanizm Podzielonej Płatności (MPP) obowiązkowy dla wybranych transakcji
# Jesteś kierowcą? Sprawdź swoje punkty karne. W komisariacie lub przez internet.
# Pomagamy Pani Irenie wyjść ze spirali zadłużenia. Prosimy o wsparcie. Liczy się każda złotówka.
# Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów. Nowe możliwości, do odzyskania nawet setki tys. zł.
# Niepłacone długi, coraz większe zatory płatnicze, utrata płynności finansowej. Jak temu zaradzić?
# Od 1 października 2018 r. dowód rejestracyjny i polisę OC możesz zostawić w domu (01.10.2018)

Wcześniejsze


Znajdź prawnika

województwo dolnośląskie województwo kujawsko-pomorskie województwo lubelskie województwo lubuskie województwo łódzkie województwo małopolskie województwo mazowieckie województwo opolskie województwo podkarpackie województwo podlaskie województwo pomorskie województwo śląskie województwo świętokrzyskie województwo warmińsko-mazurskie województwo wielkopolskie województwo zachodnio-pomorskie

Znajdź prawnika według województwa
Szukaj prawnika
lub wybierz interesujące Cię miasto



Nie bądź obojętny. Pomóż

Znalazłeś ciekawe informacje? Udało nam się pomóc w Twojej sprawie? Pomóż nam wesprzeć najbardziej potrzebujących, zupełnie bezinteresownie.


Porady Prawne, pomoc i obsługa prawna

Masz problem prawny?
Potrzebujesz konsultacji lub rzetelnej pomocy prawnika?
Zostaw nam Twoje dane kontaktowe i opisz temat. Oddzwonimy.

Formularz kontaktowy

Rozwód
Podział majątku


Do Pobrania

Przydatne dokumenty, wzory druków, umów i pism. Jak je wypełnienić? Zadzwoń!

Wzory pism do pobrania
+ Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego .pdf
+ Umowa/zlecenie wykonania prac (budowlanych) .pdf
+ Pozew - formularz .pdf
+ Wezwanie do zapłaty (format DL, 2016) .pdf
+ Oświadczenie o spłacie zobowiązań .pdf
Więcej

Pomoc frankowiczom
Zachowek


Odnośniki

Więcej


Czy wiesz, że:

Technologia: Przewiduje się, że w 2050 roku będziesz mógł zrobić na twardym dysku kopię zapasową swoich myśli i pamięci.