Od 1.10.2018 nie trzeba wozić polisy OC i dowodu rejestracyjnego

polisa OC, dowód rejestracyjny

    Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji od dnia 1.10.2018 roku nie trzeba będzie wozić dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego pojazdów OC. Na skutek zmian w przepisach Prawa o ruchu drogowym, w razie kontroli przez uprawnione sluzby, brak posiadania tych dokumentów nie będzie podstawą do ukarania. Nie otrzymamy zatem mandatu ani nawet pouczenia.

Jest to możliwe dzięki uruchomieniu systemu CEPiK 2.0 w częsci obejmującej Centralną Ewidencję Pojazdów, który na bieżąco gromadzi i przekazuje niezbędne informacje odpowiednim organom.

W przypadku gdy pojazd nie spełnia wymagań m.in. w zakresie ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego nie został poddany badaniu technicznemu w terminie lub badanie przeprowadziła jednostka nieupoważniona, policjant lub funkcjonariusz innej służby odnotuje zatrzymanie elektroniczne dokumentu w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie. Dokument fizycznie nie zostanie zabrany, jednak informacja o zatrzymaniu będzie dostępna dla wszystkich organów posiadających dostęp do centralnego rejestru.
Zwrot zatrzymanego elektronicznie dokumentu będzie możliwy po usunięciu stwierdzonych usterek, a gdy jest to wymagane, również przeprowadzeniu badania technicznego. Zwrot elektroniczny będzie mogła odnotować dowolna jednostka, w ramach organu, który zatrzymał dokument. Oznacza to, że jeśli dokument zatrzymał policjant w Płocku, zwrócić go może dowolna jednostka w kraju np. policjant w Gdańsku. Informacja o zwrocie elektronicznym zostanie odnotowana w systemie. Zwrot może odnotować również starostwo, które dokument wydało.

Należy pamiętać, że posiadanie dowodu rejestracyjnego jest niezbędne w momencie dokonywania okresowej kontroli technicznej pojazdu (badania technicznego) na Stacji Kontroli Pojazdów, a także przy dokonywaniu czynnosci formalno-prawnych dotyczących pojazdy (np. rejestracja pojazdu, odbiór z parkingu po zatrzymaniu przez Straz Miejską). Posiadanie dowodu rejestracyjne oraz polisy OC niezbędne jest w trakcie wyjazdów zagranicznych.

Co w przypadku, gdy miałem drobną stłuczkę/kolizję? Skąd wziąć dane pojazdu sprawcy i ubezpieczenia, jeśli nie będzie miał przy sobie dowodu rejestracyjnego? Czy muszę wzywać każdorazowo Policję? Jak sprawdzić gdzie sprawca jest ubezpieczony?
W przypadku stłuczki, jej uczestnicy - sprawca i poszkodowany, analogicznie do dzisiejszego trybu postępowania, powinni spisać oświadczenie, zawierające podstawowe dane pojazdów oraz kierujących. Ogólnodostępne dane pojazdu są wystarczającymi do spisania oświadczenia:
+ numer rejestracyjny
+ marka
+ dane sprawcy i poszkodowanego
Na podstawie tych ogólnodostępnych danych można również uzyskać dodatkowe dane pojazdu w usłudze Historia Pojazdu, na stronie www.historiapojazdu.gov.pl. Informacje o polisie można uzyskać na stronie www.ufg.pl, w sekcji Baza OC i AC, pod linkiem „Identyfikacja umowy OC na dzień”. Dane możemy sprawdzić w dowolnym momencie. W sytuacjach spornych i braku możliwości ustalenia sprawcy oczywiście koniecznym będzie wezwanie Policji.


Zainteresował Cię ten artykuł?

PRAWNIK RADZI


Pozwolenie na broń

Pozwolenie na broń

Ustawa o broni i amunicji w art. 10 reguluje kwestie wydawania pozwoleń na broń. Zainteresowany powinien złożyć stosowny wniosek do właściwego organu Policji. Pozwolenie na broń uzyska pod warunkiem braku z jego strony zagrożenia dla samego siebie, porządku...


Więcej artykułów




Znajdź prawnika

województwo dolnośląskie województwo kujawsko-pomorskie województwo lubelskie województwo lubuskie województwo łódzkie województwo małopolskie województwo mazowieckie województwo opolskie województwo podkarpackie województwo podlaskie województwo pomorskie województwo śląskie województwo świętokrzyskie województwo warmińsko-mazurskie województwo wielkopolskie województwo zachodnio-pomorskie

Znajdź prawnika według województwa
Szukaj prawnika
lub wybierz interesujące Cię miasto




Nie bądź obojętny. Pomóż

Znalazłeś ciekawe informacje? Udało nam się pomóc w Twojej sprawie? Pomóż nam wesprzeć najbardziej potrzebujących, zupełnie bezinteresownie.


Porady Prawne, pomoc i obsługa prawna

Masz problem prawny? Nie wiesz co zrobić?
Potrzebujesz konsultacji lub rzetelnej pomocy prawnika?

Zostaw nam Twoje dane kontaktowe i opisz temat. Oddzwonimy i pomożemy.

Napisz

Czy wiesz, że:

Prawo w Polsce: Szacuje się, że do 2020 roku w Polsce będzie 100 tysięcy Adwokatów i Radców Prawnych