Od 1.10.2018 nie trzeba wozić polisy OC i dowodu rejestracyjnego

polisa OC, dowód rejestracyjny

    Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji od dnia 1.10.2018 roku nie trzeba będzie wozić dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego pojazdów OC. Na skutek zmian w przepisach Prawa o ruchu drogowym, w razie kontroli przez uprawnione sluzby, brak posiadania tych dokumentów nie będzie podstawą do ukarania. Nie otrzymamy zatem mandatu ani nawet pouczenia.

Jest to możliwe dzięki uruchomieniu systemu CEPiK 2.0 w częsci obejmującej Centralną Ewidencję Pojazdów, który na bieżąco gromadzi i przekazuje niezbędne informacje odpowiednim organom.

W przypadku gdy pojazd nie spełnia wymagań m.in. w zakresie ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego nie został poddany badaniu technicznemu w terminie lub badanie przeprowadziła jednostka nieupoważniona, policjant lub funkcjonariusz innej służby odnotuje zatrzymanie elektroniczne dokumentu w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie. Dokument fizycznie nie zostanie zabrany, jednak informacja o zatrzymaniu będzie dostępna dla wszystkich organów posiadających dostęp do centralnego rejestru.
Zwrot zatrzymanego elektronicznie dokumentu będzie możliwy po usunięciu stwierdzonych usterek, a gdy jest to wymagane, również przeprowadzeniu badania technicznego. Zwrot elektroniczny będzie mogła odnotować dowolna jednostka, w ramach organu, który zatrzymał dokument. Oznacza to, że jeśli dokument zatrzymał policjant w Płocku, zwrócić go może dowolna jednostka w kraju np. policjant w Gdańsku. Informacja o zwrocie elektronicznym zostanie odnotowana w systemie. Zwrot może odnotować również starostwo, które dokument wydało.

Należy pamiętać, że posiadanie dowodu rejestracyjnego jest niezbędne w momencie dokonywania okresowej kontroli technicznej pojazdu (badania technicznego) na Stacji Kontroli Pojazdów, a także przy dokonywaniu czynnosci formalno-prawnych dotyczących pojazdy (np. rejestracja pojazdu, odbiór z parkingu po zatrzymaniu przez Straz Miejską). Posiadanie dowodu rejestracyjne oraz polisy OC niezbędne jest w trakcie wyjazdów zagranicznych.

Co w przypadku, gdy miałem drobną stłuczkę/kolizję? Skąd wziąć dane pojazdu sprawcy i ubezpieczenia, jeśli nie będzie miał przy sobie dowodu rejestracyjnego? Czy muszę wzywać każdorazowo Policję? Jak sprawdzić gdzie sprawca jest ubezpieczony?
W przypadku stłuczki, jej uczestnicy - sprawca i poszkodowany, analogicznie do dzisiejszego trybu postępowania, powinni spisać oświadczenie, zawierające podstawowe dane pojazdów oraz kierujących. Ogólnodostępne dane pojazdu są wystarczającymi do spisania oświadczenia:
+ numer rejestracyjny
+ marka
+ dane sprawcy i poszkodowanego
Na podstawie tych ogólnodostępnych danych można również uzyskać dodatkowe dane pojazdu w usłudze Historia Pojazdu, na stronie www.historiapojazdu.gov.pl. Informacje o polisie można uzyskać na stronie www.ufg.pl, w sekcji Baza OC i AC, pod linkiem „Identyfikacja umowy OC na dzień”. Dane możemy sprawdzić w dowolnym momencie. W sytuacjach spornych i braku możliwości ustalenia sprawcy oczywiście koniecznym będzie wezwanie Policji.


Zainteresował Cię ten artykuł?

PRAWNIK RADZI


Pracownicze Plany Kapitałowe, PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe, PPK - co trzeba wiedzieć

PPK - to dobrowolny system, za pomocą którego wszyscy pracujący Polacy płacący składki na ZUS (niezależnie od formy zatrudnienia) będą oszczędzać na przyszłą emeryturę. Program powstał po to, aby zapewnić bezpieczeństwo finansowe obywateli.


Więcej artykułów
Znajdź prawnika

województwo dolnośląskie województwo kujawsko-pomorskie województwo lubelskie województwo lubuskie województwo łódzkie województwo małopolskie województwo mazowieckie województwo opolskie województwo podkarpackie województwo podlaskie województwo pomorskie województwo śląskie województwo świętokrzyskie województwo warmińsko-mazurskie województwo wielkopolskie województwo zachodnio-pomorskie

Znajdź prawnika według województwa
Szukaj prawnika
lub wybierz interesujące Cię miastoNie bądź obojętny. Pomóż

Znalazłeś ciekawe informacje? Udało nam się pomóc w Twojej sprawie? Pomóż nam wesprzeć najbardziej potrzebujących, zupełnie bezinteresownie.


Porady Prawne, pomoc i obsługa prawna

Masz problem prawny? Nie wiesz co zrobić?
Potrzebujesz konsultacji lub rzetelnej pomocy prawnika?

Zostaw nam Twoje dane kontaktowe i opisz temat. Oddzwonimy i pomożemy.

Napisz

Czy wiesz, że:

Prawo w Polsce: Szacuje się, że do 2020 roku w Polsce będzie 100 tysięcy Adwokatów i Radców Prawnych