Zmiana wniesionego powództwa

Zmiana wniesionego powództwa

    Wniesione powództwo można zmienić. Zmiana taka jest jednak dopuszczalna tylko wtedy, gdy nie ma wpływu na właściwość sądu. Powinna ona dotyczyć istotnych elementów, tj. wniesionego żądania oraz podstawy powództwa. W praktyce do zmiany powództwa dochodzi wtedy, gdy powód występuje z nowym roszczeniem obok lub zamiast dotychczasowego [1]. Z reguły będzie to zgłoszenie nowego powództwa z równoczesnym dorozumianym cofnięciem poprzedniego.
    Orzecznictwo uznaje prawo powoda do zmiany powództwa na podstawie art. 193 k.p.c., jako daleko idące. Powód może bowiem dokonać zmian w zakresie błędnie, bądź nieściśle sformułowanego powództwa jak i w zakresie dotyczącym zmian spowodowanych nowymi okolicznościami ujawnionymi, bądź ustalonymi w toku postępowania. Za zmianę powództwa można uznać tylko tego rodzaju akty jednostronne powoda, które doprowadzają do zmiany ilościowej lub jakościowej żądania, które w sposób istotny zmieniają okoliczności faktyczne, stanowiące jego podstawę, doprowadzając w ten sposób do jego nowego prawnego uzasadnienia [2]. Zmiana przedmiotowa powództwa nastąpić może wyłącznie w stosunku do dotychczasowego pozwanego i musi opierać się na ciągłości postępowania oraz nie może prowadzić do zmiany dotychczasowego powództwa nowym, nie mającym z nim żadnego związku [3].
    Pozwany z założenia musi mieć prawo podjęcia obrony przed zmienionym powództwem, dlatego też jego nieobecność podczas dokonywania zmiany na rozprawie spowoduje jej odroczenie. Jest ono konieczne w celu doręczenia pozwanemu pisma zawierającego przedmiotową zmianę.
    Zmiana powództwa wymaga podjęcia sformalizowanych czynności procesowych, polegających albo na zgłoszeniu na rozprawie w obecności pozwanego nowego roszczenia, albo złożenia stosownego pisma, odpowiadającego wymaganiom pozwu. O zmianie powództwa nie mogą świadczyć dołączane do akt rachunki lub inne rozliczenia, jeżeli nie towarzyszy im wyraźne oświadczenie powoda, obejmujące dokładnie określone żądanie, zgłaszane obok lub zamiast żądania określonego w pozwie [4]. Jedynym przypadkiem, kiedy można dokonać takiej zmiany ustnie do protokołu jest sytuacja zmiany roszczeń alimentacyjnych.


[1] wyrok SN z 18.01.2000 r., sygn. akt III CKN 524/98, Legalis
[2] wyrok SN z 03.11.1999 r., sygn. akt I CKN 185/98, Legalis
[3] postanowienie AP Katowice z 10.06.1998 r., sygn. akt I ACz 578/98 Wokanda 1998/1/44, Legalis
[4] postanowienie SN z 21.01.2003 r., sygn. akt III CZ 126/02, Legalis

Zainteresował Cię ten artykuł?

PRAWNIK RADZI


Pracownicze Plany Kapitałowe, PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe, PPK - co trzeba wiedzieć

PPK - to dobrowolny system, za pomocą którego wszyscy pracujący Polacy płacący składki na ZUS (niezależnie od formy zatrudnienia) będą oszczędzać na przyszłą emeryturę. Program powstał po to, aby zapewnić bezpieczeństwo finansowe obywateli.

Przestępstwo zniesławienia

Przestępstwo zniesławienia

Wśród przestępstw przeciwko czci i nietykalności cielesnej Kodeks karny wymienia w art. 212 przestępstwo zniesławienia. W myśl tego przepisu odpowiada ten, kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej. Pomówienie powinno dotyczyć...


Więcej artykułów




Znajdź prawnika

województwo dolnośląskie województwo kujawsko-pomorskie województwo lubelskie województwo lubuskie województwo łódzkie województwo małopolskie województwo mazowieckie województwo opolskie województwo podkarpackie województwo podlaskie województwo pomorskie województwo śląskie województwo świętokrzyskie województwo warmińsko-mazurskie województwo wielkopolskie województwo zachodnio-pomorskie

Znajdź prawnika według województwa
Szukaj prawnika
lub wybierz interesujące Cię miasto



Nie bądź obojętny. Pomóż

Znalazłeś ciekawe informacje? Udało nam się pomóc w Twojej sprawie? Pomóż nam wesprzeć najbardziej potrzebujących, zupełnie bezinteresownie.


Porady Prawne, pomoc i obsługa prawna

Masz problem prawny? Nie wiesz co zrobić?
Potrzebujesz konsultacji lub rzetelnej pomocy prawnika?

Zostaw nam Twoje dane kontaktowe i opisz temat. Oddzwonimy i pomożemy.

Napisz

Czy wiesz, że:

Historia: Wino zostało wynalezione wcześniej niż koło - w Chinach znaleziono ślady miodu pitnego sprzed 9000 lat, a w Gruzji fragmenty naczyń służących do przechowywania wina sprzed 8000 lat. Tymczasem koło pojawiło się około 2000 lat p.n.e