Wykorzystujemy pliki cookies zgodnie z   Polityką prywatności    AKCEPTUJĘ
Prawnik, radca prawny czy adwokat - kto pomoże?

Prawnik, radca prawny czy adwokat - kto pomoże?

Prawnik, radca prawny czy adwokat

Gdy mamy jakiś problem prawny bardzo często nie wiemy, do kogo z nim się zwrócić. Do prawnika, adwokata, a może do radcy prawnego? Czy te zawody czymkolwiek się różnią? A może to tylko kwestia nazewnictwa i nie ma znaczenia, do kogo się zwrócimy?
Nic bardziej mylnego. Pomimo tego, że nazwa każdego z wymienionych zawodów brzmi fachowo, zachodzą między nimi istotne różnice, których nieznajomość może źle się dla nas skończyć.

Prawnikiem, czy też doradcą prawnym, jest osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze i uzyskała tytuł magistra prawa.

Osoba taka nie musi posiadać żadnego doświadczenia i nie podlega żadnym dodatkowym regulacjom. Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia OC, nie wiąże go obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. W oparciu o generalną zasadę swobody prowadzenia działalności gospodarczej może świadczyć usługi doradztwa prawnego w formie np. kancelarii prawnej czy biura prawnego. Może udzielać porad prawnych, sporządzać projekty pism procesowych, co do zasady nie może jednak reprezentować klienta przed sądem.

Szacuje się, że do 2020 roku w Polsce będzie 100 tysięcy Adwokatów i Radców Prawnych

Zawodami, które zajmują się świadczeniem profesjonalnej pomocy prawnej są adwokat i radca prawny.

Adwokatem jest osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze i po zdobyciu kilkuletniego doświadczenia zawodowego, najczęściej w formie aplikacji adwokackiej, zdała egzamin adwokacki i została wpisana na listę adwokatów właściwej miejscowo Okręgowej Izby Adwokackiej. Adwokat może udzielać porad prawnych, sporządzać pisma procesowe, a przede wszystkim reprezentować swojego klienta przed każdym sądem, w każdej sprawie cywilnej, karnej lub administracyjnej. Jako członek Izby Adwokackiej posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC i ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną za ewentualne uchybienia w wykonywaniu zawodu. Wiąże go obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej, z którego to obowiązku nie może zostać zwolniony. Prowadzi działalność we własnym imieniu i na własny rachunek, najczęściej w formie Kancelarii Adwokackiej.

Zawodem podobnym do adwokata jest zawód radcy prawnego. Radca prawny nie musi jednak prowadzić działalności we własnym imieniu i na własny rachunek. Może pozostawać w stosunku pracy i podległości służbowej. W takiej sytuacji nie może pełnić funkcji obrońcy w sprawach karnych.

Podsumowując: każdy adwokat i radca prawny jest prawnikiem. Ale nie każdy prawnik jest profesjonalnym adwokatem lub radcą prawnym!

Zatem gdy potrzebujemy zasięgnąć pomocy prawnej, zastanówmy się, czy chcemy udać się do prawnika przedsiębiorcy, czy też skorzystać z usług profesjonalnej pomocy prawnej. Profesjonalny – niekoniecznie znaczy droższy, gwarantuje jednak odpowiedni poziom doświadczenia, dyskrecję oraz odpowiedzialność za jakość świadczonych usług

Autor: Adwokat Igor Służałek


Zainteresował Cię ten artykuł?

PRAWNIK RADZI


Zadatek jako sankcja umowna za niewykonanie umowy

Zadatek jako sankcja umowna za niewykonanie umowy

W kilku słowach zadatek określić można jako szczególną sankcję umowną za niewykonanie umowy. Pogląd ten wypływa z orzecznictwa Sądu Najwyższego, dostrzegającego w zadatku funkcję dyscyplinowania stron w dotrzymaniu umowy, potwierdzonej tymże zadatkiem. W zależności więc od sytuacji i tego ...

Uchybienie terminu do dokonania czynności procesowej

Uchybienie terminu do dokonania czynności procesowej

W postępowaniu przed Sądem bardzo dużą rolę odgrywają terminy. Uchybienie terminowi spowoduje, że nawet jeśli ostatecznie czynności dokonamy, to będzie ona bezskuteczna. Przepisy przewidują jednak szczególną sytuację, w której otwierają możliwość do przywrócenia terminu na dokonanie czynności...


Więcej artykułów


AKTUALNOŚCI, PRZEGLĄD PRASY I AKTÓW PRAWNYCH

# Aktualności dotyczące Koronawirusa
# Opublikowano listę popracia kandydatów do KRS
# e-PIT już działa. Instrukcja jak wypełnić rozliczenie podatkowe
# Niedziele handlowe 2020 - od nowego roku znaczne zmiany.
# Od 1 listopada 2019r Mechanizm Podzielonej Płatności (MPP) obowiązkowy dla wybranych transakcji
# Jesteś kierowcą? Sprawdź swoje punkty karne. W komisariacie lub przez internet.
# Pomagamy Pani Irenie wyjść ze spirali zadłużenia. Prosimy o wsparcie. Liczy się każda złotówka.
# Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów. Nowe możliwości, do odzyskania nawet setki tys. zł.
# Niepłacone długi, coraz większe zatory płatnicze, utrata płynności finansowej. Jak temu zaradzić?
# Od 1 października 2018 r. dowód rejestracyjny i polisę OC możesz zostawić w domu (01.10.2018)

Wcześniejsze


Znajdź prawnika

województwo dolnośląskie województwo kujawsko-pomorskie województwo lubelskie województwo lubuskie województwo łódzkie województwo małopolskie województwo mazowieckie województwo opolskie województwo podkarpackie województwo podlaskie województwo pomorskie województwo śląskie województwo świętokrzyskie województwo warmińsko-mazurskie województwo wielkopolskie województwo zachodnio-pomorskie

Znajdź prawnika według województwa
Szukaj prawnika
lub wybierz interesujące Cię miasto



Nie bądź obojętny. Pomóż

Znalazłeś ciekawe informacje? Udało nam się pomóc w Twojej sprawie? Pomóż nam wesprzeć najbardziej potrzebujących, zupełnie bezinteresownie.


Porady Prawne, pomoc i obsługa prawna

Masz problem prawny?
Potrzebujesz konsultacji lub rzetelnej pomocy prawnika?
Zostaw nam Twoje dane kontaktowe i opisz temat. Oddzwonimy.

Formularz kontaktowy

Rozwód
Podział majątku


Do Pobrania

Przydatne dokumenty, wzory druków, umów i pism. Jak je wypełnienić? Zadzwoń!

Wzory pism do pobrania
+ Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego .pdf
+ Umowa/zlecenie wykonania prac (budowlanych) .pdf
+ Pozew - formularz .pdf
+ Wezwanie do zapłaty (format DL, 2016) .pdf
+ Oświadczenie o spłacie zobowiązań .pdf
Więcej

Pomoc frankowiczom
Zachowek


Odnośniki

Więcej


Czy wiesz, że:

Motoryzacja: Liczba rejestracji w styczniu 2019 r. była zbliżona do osiągniętej rok wcześniej co może wskazywać, że rynek samochodów osobowych i lekkich dostawczych stabilizuje się. Łącznie przybyły 51 334 nowe samochody osobowe i dostawcze do 3,5t, więcej o +0,6% niż rok wcześniej ale zwyczajowo mniej niż w grudniu 2018 r. (-2%).