Pracownicze Plany Kapitałowe, PPK - co trzeba wiedzieć

Pracownicze Plany Kapitałowe, PPK

Od 1 lipca 2019 roku zaczęły działać Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Od samego początku pomysł wywołuje wiele emocji. Pracownicze Plany Kapitałowe będą wprowadzane etapami. Jako pierwsi do programu przystąpili najwięksi pracodawcy, którzy na dzień 31 grudnia 2018 roku zatrudniali powyżej 250 pracowników. Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe? Jak oszczędzać na emeryturę w PPK? Czy pieniądze z programu są dziedziczone? Czy można zrezygnować z PPK?

Czym jest PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny system za pomocą, którego wszyscy pracujący Polacy płacący składki na ZUS (niezależnie od formy zatrudnienia) będą oszczędzać na przyszłą emeryturę. Program powstał po to, aby zapewnić bezpieczeństwo finansowe obywateli. Zgromadzone środki będą prywatną własnością uczestnika i będą podlegały dziedziczeniu.

Wdrożenie PPK w życie

W ustawie zostało zapisane, że Pracownicze Plany Kapitałowe będą wprowadzane etapami. Pierwszy etap już za nami. Kolejne podmioty przystąpią do programu:
- z dniem 1 stycznia 2020 roku pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 osób (stan na dzień 30 czerwca 2019 r.)
- w połowie 2020 roku, małe firmy zatrudniające co najmniej 20 osób (stan na 31 grudnia 2019 r.)
- od stycznia 2021 r. pozostałe podmioty i jednostki sektora finansów publicznych.
Najwięksi pracodawcy, którzy już przystąpili do PPK musieli do 25 października 2019 r. zdecydować kto będzie nimi zarządzał. Kolejny termin to 12 listopada 2019 r. Do tego czasu wszyscy pracownicy musieli zostać zapisani do wybranego PPK.

Co to znaczy, że PPK są dobrowolne?

PPK jest obowiązkowe dla każdego podmiotu, który zatrudnia chociażby 1 osobę podlegającą obowiązkowemu ubezpieczeniu ZUS, poza kilkoma wyjątkami. Natomiast pracownicy mogą dobrowolnie uczestniczyć w programie. Osoby pomiędzy 18, a 55 rokiem życia zostaną zapisane automatycznie. Pracownicy pomiędzy 55, a 70 rokiem życia przystąpią do programu po złożeniu wniosku. Z uczestnictwa w PPK można zrezygnować w każdym momencie z możliwością ponownego przystąpienia do programu.

Wysokość składki

Środki do PPK przekazują 3 podmioty:
1. pracownik – minimalna wpłata podstawowa w wysokości 2% wynagrodzenia brutto (maksymalnie 4% wynagrodzenia brutto)
2. pracodawca – obowiązkowo 1,5% wynagrodzenia brutto pracownika (maksymalnie do 2,5% wynagrodzenia brutto). Pracodawca nie może tej kwoty potrącać z wynagrodzenia pracownika
3. budżet państwa – jednorazowo na powitanie kwota 250 zł a następnie raz w roku 240 zł.

Rezygnacja z PPK

Pracownicy, którzy nie będą chcieli oszczędzać w PPK muszą wypełnić specjalną deklarację. Jej wzór został opracowany przez Ministra Finansów. Wymagane jest podanie własnych danych i nazwa pracodawcy oraz złożenie oświadczenia o świadomej rezygnacji z uczestnictwa. Po 4 latach od jej złożenia pracownik zostanie ponownie przypisany do PPK. Będzie mógł z niego zrezygnować lub w nim pozostać.

Wypłata środków

Uczestnik zapisany do PPK będzie mógł swobodnie korzystać ze zgromadzonych środków po 60 roku życia bez względu na aktywność zawodową. Będzie musiał zdecydować co zrobi z uzbieranym kapitałem. Czy będzie:
- dalej odkładał na PPK
- korzystał z domyślnej formy wypłaty (możliwa będzie jednorazowa wypłata w wysokości 25%, a pozostała kwota w miesięcznych ratach przez 10 lat. Wypłacane środki zostaną zwolnione z zapłaty podatku od zysków kapitałowych)
- wypłacał wszystkie środki w dowolnej liczbie rat (skrócenie wypłaty poniżej 10 lat oznacza zapłatę podatku)
- dokonywał wypłaty transferowej (przeniesienie środków na polisę ubezpieczeniową lub rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej).

Pracownik w każdym momencie będzie mógł złożyć wniosek o zwrot środków, które zostaną pomniejszone o:
- podatek od zysków kapitałowych
- 30% wartości wpłat po stronie pracodawcy
- środki wpłacone przez budżet państwa.

Zgodnie z ustawą zgromadzone środki będzie można wypłacić przed 60 rokiem życia w szczególnych sytuacjach życiowych, jak:
1. poważna choroba pracownika, jego małżonka lub dziecka (do 25% środków bez konieczności zwrotu)
2. pokrycie wkładu własnego związanego z zakupem mieszkania na kredyt lub budowę domu (tylko przed 45 r. życia, do 100% środków z obowiązkiem zwrotu przez maksymalnie 15 lat).

Zainteresował Cię ten artykuł?

PRAWNIK RADZI


Obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny

Obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny

Polskie prawo rodzinne przewiduje obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny. Jednak zdarzają się zbyt często sytuacje, w których istnieje potrzeba wystąpienia do sądu o ustanowienie alimentów.


Więcej artykułów




Znajdź prawnika

województwo dolnośląskie województwo kujawsko-pomorskie województwo lubelskie województwo lubuskie województwo łódzkie województwo małopolskie województwo mazowieckie województwo opolskie województwo podkarpackie województwo podlaskie województwo pomorskie województwo śląskie województwo świętokrzyskie województwo warmińsko-mazurskie województwo wielkopolskie województwo zachodnio-pomorskie

Znajdź prawnika według województwa
Szukaj prawnika
lub wybierz interesujące Cię miasto




Nie bądź obojętny. Pomóż

Znalazłeś ciekawe informacje? Udało nam się pomóc w Twojej sprawie? Pomóż nam wesprzeć najbardziej potrzebujących, zupełnie bezinteresownie.


Porady Prawne, pomoc i obsługa prawna

Masz problem prawny? Nie wiesz co zrobić?
Potrzebujesz konsultacji lub rzetelnej pomocy prawnika?

Zostaw nam Twoje dane kontaktowe i opisz temat. Oddzwonimy i pomożemy.

Napisz

Czy wiesz, że:

Technologia: Przewiduje się, że w 2050 roku będziesz mógł zrobić na twardym dysku kopię zapasową swoich myśli i pamięci.