Alimenty natychmiastowe – jakie zmiany czekają nas w 2022 roku?

Alimenty natychmiastowe – jakie zmiany czekają nas w 2022 roku?


Rozmowy na temat alimentów natychmiastowych zaczęły się kilka lat temu, jednak nie wprowadzono żadnych zmian w ustawie. Aktualnie Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zmiany w przepisach prawa będą przydatne dla dzieci, których rodzice zdecydowali się zakończyć wspólne życie. Podstawą alimentów natychmiastowych jest gwarancja świadczenia w terminie nie dłuższym niż 14 dni. Bardzo istotne jest przyznawanie konkretnej sumy pieniędzy uwarunkowanej liczbą małoletnich na utrzymaniu.

Przyznanie odgórnie wyznaczonej kwoty odbywałoby się w trakcie postępowania nakazowego. To jednak nie jest końcowa kwota, jaką może uzyskać rodzic sprawujący pełną władzę rodzicielską nad dzieckiem. Rozprawa o alimenty bez zmian będzie odbywać się na drodze procesowej. Szereg zmian wprowadzanych w ustawie przyczyni się do zabezpieczenia dziecka i uniknięcie sytuacji, kiedy małoletni nie otrzymuje żadnych świadczeń. W omawianej sytuacji można dostarczyć do sądu pisemne porozumienie (napisane przy pomocy adwokata, żeby uniknąć błędów i nieścisłości). Należy kierować się dobrem małoletniego, a nie własną wygodą czy innymi pobudkami, w przeciwnym wypadku sąd nie zaakceptuje porozumienia stron. W trakcie podziału władzy rodzicielskiej sąd kieruje się zasadą, że nie należy rozdzielać rodzeństwa.

Alimenty natychmiastowe są szczególnie przydatne, gdyż spory toczone pomiędzy byłymi małżonkami czy partnerami, a także długie sprawy alimentacyjne nie zapewniają dzieciom finansowego wsparcia, które im się należy. Wraz z natychmiastowymi alimentami Ministerstwo planuje przygotować projekt rodzinnego postępowania informacyjnego oraz rozwiązania odpowiadające za usprawnienie całego systemu przyznawania świadczeń. Wszystkie czynności mają na celu poprawę sytuacji dzieci.

Na wysokość alimentów natychmiastowych ma wpływ nie tylko wspomniana ilość dzieci, ważna jest także wysokość minimalnego wynagrodzenia. Prezentowane rozwiązanie już od wielu lat funkcjonuje w Niemczech i Australii i cieszy się ogromnym zaufaniem oraz jest przestrzegane przez rodziców. Zmiany zapowiadają się bardzo obiecująco, dlatego czekamy na dalsze kroki i informacje, jak będzie przedstawiać się sytuacja z alimentami w nowym roku.

Zainteresował Cię ten artykuł?

PRAWNIK RADZI


Obowiązek alimentacyjny nie tylko wobec dzieci

Obowiązek alimentacyjny nie tylko wobec dzieci

Z alimentami nieodłącznie kojarzy Nam się obowiązek dostarczenia środków utrzymania i wychowania, który ciąży na rodzicach (a w zasadzie na jednym z nich) po orzeczeniu przez sąd rozwodu bądź unieważnieniu małżeństwa.


Więcej artykułów




Znajdź prawnika

województwo dolnośląskie województwo kujawsko-pomorskie województwo lubelskie województwo lubuskie województwo łódzkie województwo małopolskie województwo mazowieckie województwo opolskie województwo podkarpackie województwo podlaskie województwo pomorskie województwo śląskie województwo świętokrzyskie województwo warmińsko-mazurskie województwo wielkopolskie województwo zachodnio-pomorskie

Znajdź prawnika według województwa
Szukaj prawnika
lub wybierz interesujące Cię miasto




Nie bądź obojętny. Pomóż

Znalazłeś ciekawe informacje? Udało nam się pomóc w Twojej sprawie? Pomóż nam wesprzeć najbardziej potrzebujących, zupełnie bezinteresownie.


Porady Prawne, pomoc i obsługa prawna

Masz problem prawny? Nie wiesz co zrobić?
Potrzebujesz konsultacji lub rzetelnej pomocy prawnika?

Zostaw nam Twoje dane kontaktowe i opisz temat. Oddzwonimy i pomożemy.

Napisz

Czy wiesz, że:

Przysłowie chińskie mówi: "Od cudzego zdania lepsze jest własne doświadczenie".