Wykorzystujemy pliki cookies zgodnie z   Polityką prywatności    AKCEPTUJĘ
Skutki doręczenia pozwu

Skutki doręczenia pozwu

Skutki doręczenia pozwu

Chwila doręczenia pozwu rodzi dla pozwanego szereg konsekwencji wynikających z prawa cywilnego. Należy do nich m.in. zawiśnięcie sporu. Oznacza to, że w toku przedmiotowej sprawy nie można między tymi samymi stronami, wszcząć nowego postępowania o to samo roszczenie. Doręczenie pozwu daje również pozwanemu możliwość podjęcia obrony, m.in. poprzez wytoczenia powództwa wzajemnego.

Ponadto na skutek doręczenia pozwu postępowanie zostaje w pewnym sensie ustabilizowane. Wynika to z tego, że od tego momentu zbycie w toku sprawy rzeczy lub prawa, objętych sporem, nie ma wpływu na dalszy bieg sprawy, choć w szczególnych okolicznościach, za zgodą strony przeciwnej nabywca może wejść na miejsce zbywcy.

Najistotniejszym z punktu widzenia pozwanego wydaje się być skutek procesowy doręczenia pozwu w postaci możliwości podjęcia obrony. Jako przykład takiej obrony przepisy podają możliwość wniesienia powództwa wzajemnego, nie później jednak niż na pierwszej rozprawie. Analizując jednak całość przepisów dotyczących procedury postępowania cywilnego można ponadto wyróżnić obronę pozwanego poprzez uznanie powództwa, zaprzeczenie albo podnoszenie innych zarzutów czy też przyjęcie postawy biernej. Każda z wyżej wymienionych form działania lub niedziałania pozwanego może zostać przez niego dowolnie wybrana.

Uznanie powództwa polega na złożeniu przez pozwanego oświadczenia, które w swej treści zawiera informację, że uznaje on powództwo. Pod pojęciem tym kryje się uznanie zarówno żądania powoda jak i przytoczonych przez niego okoliczności faktycznych, które podniósł dla uzasadnienia żądania. Przepisy nie nakładają żadnej bezwzględnej formy takiego oświadczenia, w związku z czym może ono zostać złożone ustnie na rozprawi, bądź też pisemnie poza rozprawą. Czy jednak pozwany ma jakikolwiek interes w tym aby uznawać powództwo? Otóż ma. Poprzez uznanie powództwa pozwany może bowiem zmniejszyć swoje koszty zwiane z udziałem w procesie. Uznając powództwo daje czytelny znak, że nie dał powodu do wytoczenia sprawy, ponieważ już przy pierwszej czynności uznał żądanie powoda.

Zaprzeczenie natomiast dotyczy twierdzeń strony przeciwnej. W ten sposób pozwany może odnieść się zarówno do podstawy faktycznej powództwa, jak i podstawy prawnej. Wnosząc zaprzeczenie pozwany może zwyczajnie negować twierdzenia strony przeciwnej, bądź też wysunąć własne twierdzenia, pozostające w sprzeczności z twierdzeniami powoda. Tak czy inaczej, zaprzeczając faktom podniesionym przez powoda, pozwany powoduje, że stają się one faktami spornymi i muszą zostać udowodnione przez powoda. Jeśli powód nie zdoła udowodnić faktów zaprzeczonych przez pozwanego, pozwany może czuć się wygranym.

Wybierając drogę biernego oczekiwania na rozwój wydarzeń pozwany musi się liczyć z tym, że brak zaprzeczenia może prowadzić do uznania faktów niezaprzeczonych, podniesionych przez powoda, za uznane. Co więcej, teoretycznie, pozwany może nie pojawiać się w Sądzie, nie uczestnicząc w żadnej czynności w toku postępowania. Nie powinien się jednak zdziwić, że w takie sytuacji najprawdopodobniej wydanie zostanie wyrok zaoczny.

Zainteresował Cię ten artykuł?

PRAWNIK RADZI


Dodatek mieszkaniowy 2020. Jak uzyskać dodatek mieszkaniowy?

Jak uzyskać dodatek mieszkaniowy w 2020 roku

Zgodnie z ustawą z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 180 z późn. zm.) w wyjątkowych sytuacjach, mozna ubiegać się o tzw. "dodatek mieszkaniowy", czyli w zasadzie dopłatę ...

Notariusz, kto to jest notariusz, czynności notarialne

Notariusz, kto to jest notariusz, czynności notarialne

Notariusz to prawnik, powołany do dokonywania czynności, którym strony są obowiązane lub pragną nadać formę notarialną (czynności notarialne). Działalność notariuszy reguluje m.in. ustawa z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie....


Więcej artykułów


AKTUALNOŚCI, PRZEGLĄD PRASY I AKTÓW PRAWNYCH

# Aktualności dotyczące Koronawirusa
# Opublikowano listę popracia kandydatów do KRS
# e-PIT już działa. Instrukcja jak wypełnić rozliczenie podatkowe
# Niedziele handlowe 2020 - od nowego roku znaczne zmiany.
# Od 1 listopada 2019r Mechanizm Podzielonej Płatności (MPP) obowiązkowy dla wybranych transakcji
# Jesteś kierowcą? Sprawdź swoje punkty karne. W komisariacie lub przez internet.
# Pomagamy Pani Irenie wyjść ze spirali zadłużenia. Prosimy o wsparcie. Liczy się każda złotówka.
# Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów. Nowe możliwości, do odzyskania nawet setki tys. zł.
# Niepłacone długi, coraz większe zatory płatnicze, utrata płynności finansowej. Jak temu zaradzić?
# Od 1 października 2018 r. dowód rejestracyjny i polisę OC możesz zostawić w domu (01.10.2018)

Wcześniejsze


Znajdź prawnika

województwo dolnośląskie województwo kujawsko-pomorskie województwo lubelskie województwo lubuskie województwo łódzkie województwo małopolskie województwo mazowieckie województwo opolskie województwo podkarpackie województwo podlaskie województwo pomorskie województwo śląskie województwo świętokrzyskie województwo warmińsko-mazurskie województwo wielkopolskie województwo zachodnio-pomorskie

Znajdź prawnika według województwa
Szukaj prawnika
lub wybierz interesujące Cię miastoNie bądź obojętny. Pomóż

Znalazłeś ciekawe informacje? Udało nam się pomóc w Twojej sprawie? Pomóż nam wesprzeć najbardziej potrzebujących, zupełnie bezinteresownie.


Porady Prawne, pomoc i obsługa prawna

Masz problem prawny?
Potrzebujesz konsultacji lub rzetelnej pomocy prawnika?
Zostaw nam Twoje dane kontaktowe i opisz temat. Oddzwonimy.

Formularz kontaktowy

Rozwód
Podział majątku


Do Pobrania

Przydatne dokumenty, wzory druków, umów i pism. Jak je wypełnienić? Zadzwoń!

Wzory pism do pobrania
+ Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego .pdf
+ Umowa/zlecenie wykonania prac (budowlanych) .pdf
+ Pozew - formularz .pdf
+ Wezwanie do zapłaty (format DL, 2016) .pdf
+ Oświadczenie o spłacie zobowiązań .pdf
Więcej

Pomoc frankowiczom
Zachowek


Odnośniki

Więcej


Czy wiesz, że:

Motoryzacja: Liczba rejestracji w styczniu 2019 r. była zbliżona do osiągniętej rok wcześniej co może wskazywać, że rynek samochodów osobowych i lekkich dostawczych stabilizuje się. Łącznie przybyły 51 334 nowe samochody osobowe i dostawcze do 3,5t, więcej o +0,6% niż rok wcześniej ale zwyczajowo mniej niż w grudniu 2018 r. (-2%).