szukaj prawnika

województwo dolnośląskie województwo kujawsko-pomorskie województwo lubelskie województwo lubuskie województwo łódzkie województwo małopolskie województwo mazowieckie województwo opolskie województwo podkarpackie województwo podlaskie województwo pomorskie województwo śląskie województwo świętokrzyskie województwo warmińsko-mazurskie województwo wielkopolskie województwo zachodnio-pomorskie

Wyszukaj według województwa


wybierz interesujące Cię miasto

Kancelarie Polecane

Praca

Aplikant / Aplikantka
Rzeszów, podkarpackie
Specjalista ds. Zamówień Publicznych
Kraków, małopolskie
Asystent(ka) Działu Prawnego
Warszawa, mazowieckie
Inne Oferty | Dodaj ofertę | Dodaj CV

 

 

Kasy fiskalne dla prawników - jak(ą) wybrać?


Z dniem 1 stycznia 2011 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. nakładające z dniem 1 maja 2011 roku na wybrane grupy zawodowe, w tym adwokatów i radców prawnych, obowiązek ewidencji obrotów na fiskalnych urządzeniach rejestrujących.

Wyjątek stanowią kancelarie świadczące usługi na rzecz osób nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych z zastrzeżeniem, że każda transakcja będzie udokumentowana fakturą oraz liczba wszystkich usług świadczonych w poprzednim roku podatkowym jest mniejsza niż 50, a liczba odbiorców tych usług mniejsza niż 20. Z obowiązku posiadania kas zwolnieni są także prawnicy, którzy zapłatę za usługi otrzymują w całości przelewem o tytule jednoznacznie wskazującym na transakcję, której zapłata dotyczy.
 

Ministerstwo finansów przewidziało możliwość odliczenia zakupu urządzenia fiskalnego od podatku w wysokości 90% ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Aby otrzymać zwrot kwoty wydanej na zakup urządzenia fiskalnego należy spełnić następujące warunki:
- posiadać kasę fiskalną z homologacją Ministerstwa Finansów

- posiadać dowód zakupu i zapłaty należności za kasę fiskalną

- złożyć we właściwym Urzędzie Skarbowym oświadczenie o ilości i miejscach instalacji kas fiskalnych

- dokonać we właściwym Urzędzie Skarbowym zgłoszenia instalacji kasy w terminie do 7 dni od daty fiskalizacji


W wielu przypadkach do dnia 1 maja należy zatem wyposażyć kancelarię w odpowiednio zaprogramowaną kasę lub drukarkę fiskalną. Jaką kasę wybrać - najtańszą czy najdroższą, najmniejszą czy największą??

Wybierając kasę fiskalną powinniśmy się kierować kilkoma przesłankami:
 

1. Niezawodność - to najważniejsza cecha każdego urządzenia (nie tylko fiskalnego). Każda usterka generuje koszty, utratę czasu, przestoje w pracy. Dlatego warto zapytać innych użytkowników oraz serwis kas o opinie i wrażenia z użytkowania kas fiskalnych. Żywotność urządzenia fiskalnego określona jest ilością wykonanych raportów dobowych i wynosić może od 6 nawet  do 15 lat (o ile w tym czasie nie nastąpią zmiany przepisów i homologacji). Przy stosunkowo niewielkich kosztach zakupu urządzenia i relatywnie wysokich kosztach części i usług związanych z ewentualnym ich serwisowaniem niejednokrotnie koszty ewentualnych napraw w przeciągu tego okresu mogą kilkukrotnie przewyższyć koszty zakupu urządzenia. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem droższej ale bardziej niezawodnej kasy fiskalnej by przez wiele lat cieszyć się jej bezawaryjnym użytkowaniem.

2. Estetyka - każde urządzenie fiskalne, które ewidencjonuje obrót musi być umieszczone w miejscu dostępnym i widocznym dla klienta (widoczny wyświetlacz klienta), zatem takie urządzenie stanowi dodatkowy "mebel" w każdej kancelarii. Warto zadbać by był to element estetyczny, nie koniecznie dużych rozmiarów, widoczny ale nie rzucający się w oczy.
 

3. Cena - zakup kasy fiskalnej wiąże się z wydatkiem 500 - 1500 zł (netto). Tak duża rozpiętość cenowa - jak w przypadku większości urządzeń elektronicznych i mechanicznych - ma najczęściej odzwierciedlenie w jakości urządzenia, jego niezawodności, łatwości w programowaniu i użytkowaniu.  Jak już wspomniano niejednokrotnie koszty ewentualnych napraw mogą kilkukrotnie przewyższyć koszty zakupu urządzenia. Dlatego zakładając także, że kupując kasę fiskalną skorzystamy ze wspomnianej możliwości odliczenia zakupu kasy fiskalnej od podatku warto wybrać urządzenia sprawdzone, trwałe i niezawodne od sprawdzonych producentów.

Pamiętać jednak należy, że oprócz ceny samego urządzenia sprzedawca lub instalator może doliczyć koszty tzw. fiskalizacji kasy oraz jej programowania i przeszkolenia personelu z zakresu jej obsługi i programowania.

 

Strona:  1 2  Następna >>
 


 


Podobne artykuły, które warto przeczytać:

Przesłanki orzeczenia rozwodu lub separacji
Zadatek jako sankcja umowna za niewykonanie umowy
Obowiązek alimentacyjny nie tylko wobec dzieci
Porady prawne już od 39 zł

 

Zainteresował Cię ten artykuł?